czwartek, 23 lutego 2017

Recenzja: cienkopisy kreślarskie Ecco Pigment Faber-Castell


"Przeznaczone dla projektantów cienkopisy idealnie nadają się do pisania, rysowania i szkicowania. Znakomicie sprawdzają się na papierze i kalce kreślarskiej"

Projektant ze mnie żaden, ale za pisakami kreślarskimi rozglądałam się od dawna, bo te, które posiadam nie do końca spełniają swoją rolę. Dzisiaj czas przedstawić  cienkopisy Ecco Pigment od Faber-Castell. Z czym mi się kojarzą? Ilustracje, linearty, kropki, tatuaże etc., czyli realizm ustępuje dziś miejsce kreatywności. Zacznijmy, więc od początku.

Cienkopisy zapakowane są w przezroczyste etui z tworzywa sztucznego, standardowe, sklepowe opakowanie. Opis w języku niemieckim (i kilku innych), jednak brak polskiego tłumaczenia. Z tyłu naklejka polskiego dystrybutora.


Trzon i nasadka cienkopisów wykonane zostały z polipropylenu (PP), który ma chronić  przed szybkim wyschnięciem tuszu i dawać możliwość korzystania z nich przez wiele lat. Ponadto mają znikomy wpływ na środowisko, a producent podaje, że PP spala się jak wosk świecy. Brzmi ekologicznie, jednak nie mam zamiaru tego sprawdzać. Cienkopisy są w kolorze jasnoszarym z czarnymi napisami i srebrną skuwką. Bardzo lekkie. W miejscu trzymania trzon jest matowy, co zapobiega ślizganiu się w dłoni i pozwala na większą precyzję w prowadzeniu.  Wygląd dla mnie na plus, w moim stylu - klasyczny minimalizm.


Mój zestaw składa się z czterech szerokości, zaś cała paleta cienkopisów ma ich osiem od 0,1 mm do 0,8 mm. Można je zakupić na sztuki za ok. 9 zł, albo pakowane własnie po 3-4 sztuki. Szkoda, że nie ma jeszcze cieńszej końcówki np 0,05 mm.


Fibrowe końcówki grubości: 0,1 mm, 0,3 mm, 0,5 mm, 0,7 mm prezentują się jak na poniższym zdjęciu, od razu widać różnicę pomiędzy nimi. Rysowałam na papierze 180 g/m3 i nie zauważyłam, żeby tusz się rozlewał na boki. Najbardziej precyzyjny jest cienkopis najcieńszy, super sprawdza się przy konturach i małych elementach, ten najszerszy zaś szybko wypełnia poszczególne elementy na czarno.


Według tego co jest napisane na opakowaniu, tusz powinien być odporny na światło i wodę. W praktyce, po potraktowaniu mokrym pędzelkiem, wte i wewte sama kreska została nienaruszona, jednak dookoła pojawia się lekka szara poświata. Test był wykonany na lekko ziarnistym papierze. Przy wykonywaniu np. ilustracji w połączeniu z akwarelą może nas spotkać mała niespodzianka, jednak nie odnotowałam rozmazywania, podczas szybkiej ilustracji. Tusz jest odporny także na ścieranie gumką podczas wymazywania szkicu ołówkiem. Zresztą rysując dokładnie po linii, grubszymi końcówkami w ogóle nie będzie go widać.


Z cienkopisani trzeba dojść do wprawy, ponieważ na początku dłoń może się trochę "telepać" (lekka delirka).  Ja wykorzystałam je do pierwszych prób rysowania mandali i lineartów. Szczególnie efekt spodobał mi się przy rysowaniu kompozycji kwiatowych.  Sprawdzają się w pisaniu, jak i rysowaniu, mogą także stanowić tańszy substytut rapidografów, bo ładnie prowadzą się wzdłuż linijki a tusz nie ucieka pod spód. Ja jestem bardzo zadowolona, spełniają moje oczekiwania. Moje pierwsze prace wykonane cienkopisami Ecco pigment, zwykle w połączeniu z innymi przyborami, ale linearty są wykonane tuszami. W miarę kolejnych prac, notka będzie uzupełniana zdjęciami.


Zalety:
- kruczoczarny kolor tuszu
- tusz się nie rozlewa
-  precyzyjne kreski

Wady:
 - mogą narozrabiać z kontakcie z wodą, więc byłabym ostrożna przy łączeniu ich z akwarelami

6 komentarzy:

  1. śliczne prace. ja mam microny, jednam do tej pory nie miałam okazji ich przetestowac. pozdrawiam - Amil

    OdpowiedzUsuń
  2. Za nimi właśnie się rozglądałam, widziałam, że wiele osób z nich korzysta. ;) Na pewno kupię cieńsze niż 0,1 mm, bo FC takich nie produkuje. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Super prace z wykorzystaniem tych cienkopisów

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetne pracę:) Masz talent skoro tworzysz to wszystko tak pięknie cienkopisem :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziekuję! Lineart jest wykonany cienkopisem, reszta to albo kredki, ołówek albo pisaki. Pozdrawiam.

      Usuń