piątek, 1 stycznia 2016

Jak narysować kręcone włosy? Krok po kroku

    Witajcie w Nowym Roku! Minęło trochę czasu od ostatniego posta, jednak nie był to czas spędzony na nic nie robieniu. Mogę zdradzić, że przygotowuję dla Was posta o pewnych kredkach, oraz testuję nowe ołówki, którego efektem jest już prawie skończona, bardzo realistyczna praca (zalążki możecie zobaczyć na moim Instagramie i Facebooku). 
      Kobiece włosy to jeden z moich ulubionych elementów podczas rysowania. Jakiś czas temu przygotowałam pierwszy mini tutorial, o tym jak narysować kręcone, długie włosy w taki sposób by wyglądały realistycznie. Będziesz potrzebować przede wszystkim dużo cierpliwości i wyostrzonego zmysłu obserwacji. W zależności od koloru włosów, warto sięgać po ołówki różnej miękkości. Poniższe informacje dotyczą ciemnych włosów, dlatego pracować należy ołówkiem 4B, jednak do  rysunku blondynki będzie on za ciemny. Wtedy w grę wchodzi ołówek B czy 2B. Rysowanie włosów nie należy do najprostszych elementów zwłaszcza, że włosy jak to włosy, są bardzo niesforne oraz ich idealne ułożenie jest tylko chwilowe. Kosmyki przeplatają się między sobą i wystają z poszczególnych pasm burząc pewnego rodzaju statyczność. Odnosi się to zarówno do loków jak i włosów prostych. Nie da się ukryć, że nadaje to pracy i dynamizmu i oryginalności. Estetycznie narysowane włosy zawsze przyciągają uwagę, dlatego nie warto się spieszyć, ale przejdźmy do rzeczy.



Jak narysować kręcone włosy? 

1. Za pomocą ołówka średniej miękkości np. HB narysuj kontury. W przypadku kręconych włosów prowadź półokrągłe, łukowate linie jedna na drugą. Rysując ze zdjęcia dokładnie przyjrzyj się układowi większych pasm włosów, dzięki temu loki nie będą wyglądały jak stos nałożonych na siebie liter S.


2. Aby loki prezentowały się efektownie wykonaj tło w odcieniach szarości. Następnie miękkim, dobrze zatemperowanym ołówkiem np. 4B zaznacz ciemniejsze partie włosów.  Ołówek prowadź zawsze od nasady ku dołowi – zgodnie z kierunkiem opadania. 


3. Kolejnym krokiem jest cieniowanie („kreska po kresce”) pod odpowiednio wcześniej wyznaczonym kątem i kierunkiem opadania pukli.  Stopniuj wartość szarości pamiętając, że miejsce gdzie odbija się światło jest zawsze jaśniejsze. Dzięki temu włosy nie będą wyglądać płasko.




4. Dopracuj szczegóły – twardym ołówkiem np. 4H/2H dorysuj pojedyncze włosy wystające z poszczególnych pasm. To samo zrób na szarym tle gumką w ołówku, pojedyncze jasne włosy w różnych kierunkach spowodują, że rysunek będzie bardziej realistyczny. Voilà!  


Najbardziej realistyczne loki jaki narysowałam w ubiegłym już roku to portret Maffashion.



Pokażę Wam dwie starsze prace z 2013 r., w których widać pośpiech i niedopracowanie, mimo iż rysowane były dokładnie w ten sam sposób.

Błędy: zbyt mocno dociskany ołówek i "wolne" przestrzenie w dolnych częściach pukli.
Błędy: główne pasma są narysowane dobrze, jednak widać pewne nieprzemyślenie i pośpiech przy rysowaniu tych mniejszych i znajdujących się na skraju.

A na koniec duży suchar z 2012 r. i kręcone włosy na jednym z pierwszych rysunków jakie w ogóle wykonałam. Widać, że coś "dzwoniło, w którymś uchu", tylko  nie wiadomo, w którym. 

Jeden wielki błąd. :)

2 komentarze:

  1. Hej! Rysunek Maffashion najlepszy!
    Jednak narysowany w tym roku? Chyba żyjesz jeszcze 2015😉
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń